Copywriting

Copywritingu se aktivně věnuji od roku 2012 a za tu dobu jsem napsala spoustu normostran.

Cenu textu zjistíte v "Ceníku copywritingu".

Abyste si udělali lepší představu, jak vlastně píšu, provozuji tento blog.


Kontaktovat mě můžete na e-mailu: janafojtikova@post.cz

2018/04/16

Cestujeme po České Kanadě


Když se řekne Česká Kanada. Většina lidí si možná vybaví tu část České republiky na Jindřichohradecku, jejíž romantická zákoutí krásných lesů, rybníků a letité stavební pamětihodnosti lákají turisticky založené občany k návštěvě. Zde najdete místa, kde na vás čeká klid u vody s prutem na ryby či houbaření. Pokud však chcete svůj volný čas vyplnit aktivně, pak neváhejte, vytáhněte bicykly, obujte trekovou obuv a vyražte vstříc zajímavostem, kterých Česká Kanada nabízí opravdu hodně.

Historie vzniku České Kanady

Název Česká Kanada poprvé použil jindřichohradecký rodák Jaroslav Arnošt Trpák ve 30. letech 20. století a její hranici vymezil v oblasti Jindřichova Hradce v pomyslném kruhu, který zabíhal až do Třeboně nebo Stráže nad Nežárkou. Po roce 1948 nebyl název Česká Kanada z pochopitelných důvodů vůbec používán. Není se čemu divit. Vše, co byť maličko zavánělo kapitalistickým západem, bylo v té době odsouváno do pozadí. Vžitý název však stále přežíval alespoň mezi turisty, vodáky a trampy. Ti však lokalitu České Kanady posunuli poněkud dále od Jindřichova Hradce - až mezi Český Rudolec, Slavonice, Novou Bystřici a Kunžak.

V roce 1994 vznikl Přírodní parkČeská Kanada, jenž leží na východě Jihočeského kraje na česko-moravsko-rakouském pomezí a láká svou krásnou přírodou, ne nepodobnou skutečné severoamerické Kanadě, k návštěvě těch, kteří mají v oblibě pěší turistiku či cyklistiku. Podmínky pro obojí jsou zde totiž ideální.

Slavonice - vstupní brána do České Kanady

Když pojedete do Slavonic od Starého Hobzí po silnici č. 152, pak vám zcela určitě do očí padne věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Tato kamenná dominanta mezi náměstím Míru a Horním náměstím dává tušit, že Slavonice nebudou pouze obyčejným městem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stačí, abyste ubrali plyn a alespoň na chvíli zastavili a vystoupili z automobilu. Čeká vás milé překvapení v podobě renesančního historického jádra města s řadou unikátních měšťanských domů se štíty, jejichž fasády zdobí psaníčková sgrafita i složitější figurální výjevy.

Až se dosytosti vynadíváte, můžete navštívit také slavonické podzemí pod náměstím Míru. Nejstarší sklepy vznikly už ve 13. a 14. století. Chodby sloužily pro odvod podzemní vody a jsou velmi malých rozměrů - na šířku měří sotva 60 cm a na výšku 150 cm.

Možná, že stísněné sklepní prostory v podzemí nejsou nic pro vás a raději se procházíte čistou přírodou, v níž zurčí voda v potoce a vůkol vás vám příjemný stín poskytuje lesní porost. Pak se zkuste vydat po Graselové stezce. Je pojmenována po skutečně existujícím loupežníkovi – Janu Jindřichovi Graselovi, který bohatým bral a chudým také. Narodil se v roce 1790 a jeho dobrodružný život vraha a lupiče ukončila až šibenice v roce 1818. Stezka vede ze Slavonic přes Český Rudolec do Dolního Bolíkova, odkud se do Slavonic můžete dostat vlakem. Graselova stezka vede nejen hlubokými lesy, ale také alejemi starobylých cest a údolím Bolíkovského potoka. Její součástí jsou i opětovně objevené pěšiny.

Zřícenina hradu Landštejn pro romantické duše

Až opustíte Slavonice a vydáte se cestou na Novou Bystřici, určitě nezapomeňte navštívit zříceninu hradu Landštejn, která leží uprostřed lesů plných borůvek a hub nedaleko Starého Města pod Landštejnem. Hrad stojí v nadmořské výšce 650 metrů a jedná se o mohutnou stavbu s románským jádrem. Vystupte po schodech až na vrchol věže zvané Velké a rozprostře se před vámi výhled do dalekého okolí. Když budete mít štěstí, můžete spatřit dokonce až vrcholky dolnorakouských Alp. Anebo se spokojíte s pohledem na vodní dílo Landštejn – přehradu ležící nedaleko stejnojmenného hradu.

Pohodlné ubytování v příjemném autokempu Osika

Bude-li hledat místo, kde byste složili hlavu po dni plném zážitků a máte rádi vůni nad otevřeným ohněm opékaných buřtů a tiché šplouchání vody na břeh, pak neváhejte a ubytujte se v některé z chatek autokempuOsika. Ten leží nedaleko města Nová Bystřice v čisté a dosud neporušené přírodě s malebnými říčkami a rozsáhlými lesy a jeho součástí je také vodní plocha rybníka Osika. Ten ocení hlavně rodiny s malými dětmi, protože hloubka rybníka se od břehu svažuje tak pomalu, že ještě 20 metrů od břehu máte vody sotva nad kolena. Atrakcí autokempu Osika je úzkorozchodná železnice vedoucí z Jidřichova Hradce až do Nové Bystřice. Přes hlavní letní sezónu po ní jezdí také historický vlak s parní lokomotivou.

Jindřichův Hradec

Naši pouť po České Kanadě uzavřeme v Jindřichově Hradci. Během ní jsme navštívili jen zlomek toho, co Česká Kanada umí nabídnout. Jindřichův Hradec je malebné jihočeské město s historickým jádrem, jenž je městskou památkovou rezervací. Určitě se nezapomeňte podívat na renesanční zámek, patřící k turisticky atraktivním místům v Jindřichově Hradci. Bez povšimnutí rozhodně nezůstane ani rybník Vajgar, další z dominant města.